MENÜ
Kémialexikon mindenkinek!
Kémialexikon azoknak aki nem szeretik órákig keresni az adott kifejezést... Fejlesztő: Decsi Dániel (©DaniSoft). Elérhetőség:decsi_dani@freemail.hu Ez a weboldal a Junior Internet 2010-es pályázatán a 3. helyen végzett.

 

John Dalton(1766-1844):Démokritosz elméletét elevenítette fel, amit ma úgy emelegetünk, hogy Dalton 5 atomelmélete. Az atomról alkotott elképzelések modellekben fogalmazódtak meg. Az újabb tapasztalatok újabb modellek alkotásához vezettek.

 

Joseph John Thomson(1856-1940):Elsőként mutatta ki az első elemi részecskét az elektront. Azonnal felvetődött a kérdés: a semleges atom, hogy tartalmaz elektront? Thomson elképzelése szerint a negatív töltéssel rendelkező elemi részecskék egy pozitív közegben helyeszkednek el, mint pudingban a mazsolaszemek.

 

Ernest Rutherford(1871-1937):Az atomokban a pozitív töltések helyét határozta meg munkatársaival. Aranyfóliát bombáztak He atomokkal, az atomok nyomvonala különös képet mutatott. A He atomok egy része szinte akadálytalanul áthatolt a fémfólián, de voltak amelyek visszapattantak róla. Ahol az atomoknak nem sikerült áthatolni a fólián ott a fólia pozitív töltéssel rendelkező elemi részecské tartózkodtak. A kísérlete arra utalt, hogy az atommag csupán a töredéke az atom térfogatának, így született meg Rutherford atommodellje. Elképzelése szerint az atom parányi naprendszerhez hasonlít. 1914-ben sikerült előállítania a protont, úgy hogy a hidrogén elektronját leszakította.

 

Niels Bohr(1885-1962):Rutherford elméletét követve fejlesztette tovább az atommodelt. Szerinte az elektronok szabályos sugarú körpályán mozognak. Ma már tudjuk, hogy ez nem így van és az elektron a mag környezetében nem körpályán, hanem bonyolultabb göb vagy még bonyolultabb alakú térrészben mozognak.

 

Erwin Schrödinger(1887-1961) és Werner Heisenberg(1901-1976):

 

Egyéb tudósokkal együtt kidolgozták a kvantummechanika alapján a bonyolultabb szerkezetű atommodellek, amelyek pontosabban írják le a szerkezetüket. A kísérletek nyomán több mint 200 (121-et jelölölünk de a periódusos rendszerben nincsenek benne az izotópok) hosszabb rövidebb élettartamú elemi részecskét ismerünk. Sőt, egyes elemi részecskék alkotóelemeiről(kvarkok) is van bizonyítékunk.

 

A többi tudós más oldalakon szerepel hiszen más témakörhöz kötődnek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Asztali nézet